Бизнесът има възможност да намали начисления ДДС при несъбираеми вземания по доставки на стоки и услуги.
Настоящата промяна в данъчното законодателство е направена с обнародване на брой 102 на „Държавен вестник“ от 23.12.2022 г.
Промяната в механизма на ДДС е в посока на корекциите на начислен данък и приспаднат данъчен кредит в случаите на несъбираеми вземания по доставки. Тези промени са продиктувани от изискванията на ЕС и Директива 2006/112/ЕО.
С Решение на СЕС от 3.06.2019 г. по дело С-242/18 на основание чл. 90, ал. 1 и 2 от Директивата за ДДС в случаите на анулиране, разваляне, отказ или пълно или частично неплащане на цената, или когато тя е намалена след извършването на доставката, данъчната основа се намалява съгласно условия, определени от държавите членки. При пълно или частично неплащане, те могат да дерогират приложението на ал. 1 от чл. 90. В посоченото решение на СЕС разпоредбата на чл. 90, ал. 1 представлява израз на основния принцип на Директивата за ДДС, че данъчната основа се състои от действително получената насрещна престация. Поради, което и данъчната администрация не може да събира ДДС в размер, надвишаващ получения от данъчно задълженото лице.
Изискването според Решението на СЕС е данъчно задължените лица да упражнят правото си пред данъчните органи за намаляване на данъчната основа по ДДС, като бъдат ограничени до такива, които позволяват да се докаже, че след сключването на сделката в крайна сметка няма да бъде получена частично или изцяло насрещната престация.
С направените промени в ЗДДС от 01.01.2023г. се привежда законодателството ни в областта на ДДС в съответствие с решенията на Съда на ЕС и Директива 2006/112/ЕО. В ЗДДС е уреден реда и условията за прилагане на чл. 90, ал. 1 от Директивата за ДДС. С тези промени се цели да бъде спази принципът, изведен в практиката на СЕС - данъчната основа се състои от действително получената от доставчика насрещна престация.
Важна информация, която е полезна. 🙂
Благодаря!
Оо, Супер полезно, Благодарим!